سمینار قهرمانان کسب و کار

شروع کار بدون سرمایه (مدل سه تا یک)
قهرمانان کسب‌وکار چگونه کارشان را شروع می‌کنند؟

سبحان قاسمیان هستم. کارم آموزش شروع و رشد کسب‌وکار است. من به کارآفرینان کمک می‌کنم کسب‌وکاری متناسب با علایق و توانمندی خود شروع کنند و اگر کسب‌وکاری دارند در کمتر از ۱۲ ماه به‌اندازه ۱۲ سال آن را رشد دهند.
یکی از تله‌های خطرناکی که اغلب کارآفرینان مخصوصاً کسانی که می‌خواهند اولین کسب‌وکارشان را شروع کنند در آن گرفتار می‌شوند این است که کارشان را با سرمایه زیاد شروع می‌کنند. در اغلب موارد پولشان را هدر می‌دهند.
مشکل دیگر این است که خیلی از کارآفرینان سال‌ها شروع و یا رشد کارشان را به بهانه نداشتن سرمایه کافی به تأخیر می‌اندازند و در این تأخیر طولانی فرصت‌های زیادی را از دست می‌دهند.

پول و سرمایه شاید یکی از ضروریات هر فعالیتی باشد اما قطعاً مهم‌ترین عامل فعالیت نیست. مخصوصاً در کسب‌وکار که عوامل بسیار مهم‌تری در هر کاری نقش کلیدی دارند.
فرض کنید خودرویی که می‌تواند با سرعت زیاد برود و امکانات داخلی و رفاهی زیادی دارد به دست فردی بدهیم که تاکنون سوار خودرو نشده است. چه اتفاقی می‌افتد؟ احتمالاً این فرد قادر به حرکت دادن و استفاده از خودرو نیست و اگر هم حرکت دهد صد در صد خودش و خودرو را نابود می‌کند.

اغلب کارآفرینان سال‌ها یا منتظر می‌مانند و یا تلاش می‌کنند که سرمایه‌ای به دست آورند تا بعدازآن کسب‌وکاری را شروع کنند. این بدترین روش ممکن برای شروع کسب‌وکار است. راه ساده‌تر و عملی‌تر این است که در مقیاسی کوچک کار را شروع کرد. بعد از سرمایه برای رشد استفاده کرد. ابتدا با خودروهای اجاره‌ای و مربی رانندگی را یاد بگیریم و بعد خودروی گران‌قیمت را برانیم. احتمالاً شما هیچ‌گاه خودروی گران‌قیمت را برای آموزش رانندگی استفاده نمی‌کنید.
خیلی از کسانی که به کارآفرینی علاقه دارند و دوست دارند کسب‌وکار خودشان را شروع کنند به دلیل ترسی که دارند حتی یک‌بار امتحان نمی‌کنند و یک بهانه بزرگ می‌آوردند: «کسب‌وکار سرمایه می‌خواهد.»

نکته جالب این است که تاکنون هیچ ثروت و سرمایه‌ای به‌تنهایی نتوانسته کسب‌وکار ایجاد کند. بلکه یک فرد کارآفرین توانسته حتی بدون سرمایه کسب‌وکار ایجاد کند و از کسب‌وکار ثروت ایجاد کند. پس این خرافات را فراموش کنید که پول، پول می‌آورد.

در اینجا می‌خواهم مدل ۱، ۱ و ۱ (سه تا یک) را معرفی کنم که شما با کمترین سرمایه بتوانید اولین کسب‌وکارتان را شروع کنید. اگر هم کسب‌وکار دارید می‌توانید ایده‌های جدید را با کمترین سرمایه امتحان کنید. نکته مهم این است که شما فقط زمانی حق‌دارید سرمایه‌گذاری خود را در کاری افزایش دهید که از نتیجه دادن آن مطمئن شوید. اشتباهی که خیلی از کارآفرینان می‌کنند این است که ابتدا سرمایه خود را صرف امتحان کردن ایده‌ای می‌کنند و بعد برای اجرا و رشد ایده‌شان بودجه‌ای ندارد.

حد مجاز صرف سرمایه و پول برای امتحان ایده چقدر است؟
نمی‌خواهم در اینجا مبلغ بگویم. شاید ۱۰۰۰تومان شاید یک میلیارد تومان. بستگی به سرمایه در دسترس شما دارد. عددی که تقریباً در اکثر موارد جواب می‌دهد ۱۰ درصد از سرمایه شما است. یعنی شما حداکثر تا ۱۰ درصد سرمایه موجود می‌توانید برای امتحان کردن یک ایده ریسک کنید.

اینکه گاهی شنیده می‌شود که تمام سرمایه‌تان را باید صرف تبلیغات کنید و یا تمام پل‌های پشت سرتان را خراب کنید خرافاتی بیش نیست. اگر با سرمایه کم امتحان کردید و مطمئن شدید که ایده شما به‌درستی کار می‌کند کم‌کم آن را رشد دهید ولی هیچ‌گاه تمام سرمایه خود را در آن به خطر نیندازید.

من هیچ سرمایه‌ای ندارم چگونه شروع کنم؟
اگر هیچ پولی ندارید و تمام کارت‌هایتان خالی است یا حق ندارید به پولتان دست بزنید اتفاقاً شما باید زودتر شروع کنید و خودتان را از این وضعیت نجات دهید.
شما یک سرمایه بسیار ارزشمندتر به نام خودتان دارید. خود شما. دو چیز در وجود شما قطعاً هست: علاقه و مهارت (تجربه).
در اغلب مواقع مهارت‌هایی که ما به دست می‌آوریم و یا چیزهایی که تجربه می‌کنیم ناخواسته در راستای علایق ما هستند. پس تا حدودی از روی مهارت‌هایی که دارید می‌توانید علایق را تشخیص دهید. مثلاً اگر گواهینامه رانندگی دارید پس احتمالاً به رانندگی علاقه دارید.
ده مهارت خودتان را بنویسید.

 • رانندگی
 • کتاب خواندن
 • صحبت کردن
 • جستجوی اینترنتی
 • آشپزی
 • تعویض لامپ خانه
 • بازی کامپیوتری و…

تقریباً یک فرد معمولی با سن بیش از ۲۰ سال حداقل ۱۰۰ مهارت یا تجربه قابل‌توجه دارد. مطمئنم اگر کمی بیشتر گذشته خود را مرور کنید مهارت‌های بیشتری به ذهن شما خواهد رسد.
از لیست مهارت‌های خود هرکدام را که خیلی دوست ندارید خط بزنید. سه مورد را که بیشتر از همه دوست دارید یا دوست دارید دوباره انجام دهید بنویسید. فقط یکی را انتخاب کنید. اگر انتخاب سخت است قرعه‌کشی کنید. فقط یکی را انتخاب کنید.

حالا فکر کنید که چطور بدون سرمایه از آن پول درآورید.
مثال آشپزی: می‌توانید امروز که برای خودتان آشپزی می‌کنید به‌اندازه یک نفر غذا بیشتر درست کنید و شروع به فروش آن کنید. کار خیلی سختی است. ممکن است موفق نشوید. اشکال ندارد شب خودتان مصرف می‌کنید. ولی شما امروز یک ایده را امتحان کردید.
الآن متوجه شدید که شما علاوه بر مهارت و علاقه به آشپزی به مهارت‌های دیگری هم نیاز دارید که شاید هم خیلی علاقه نداشته باشید. مثلاً: درخواست خرید کردن. فروشندگی، بازاریابی، صحبت کردن، حفظ انگیزه و…
برخی مهارت‌ها برای هر کسب‌وکاری ضروری هستند. دلیل تنفر ما از خیلی از مهارت‌ها ندانستن آن‌هاست. بجای فرار باید به سراغشان رفت و یک‌بار برای همیشه با آن‌ها جنگید. روش غلبه بر ندانسته‌ها، یادگیری آن‌هاست.
اولین کارتان را بدون سرمایه شروع کنید. از مهارت‌های فعلی خود استفاده کنید و آن را تبدیل به درآمد کنید. از درآمد حاصل برای امتحان وسیع‌تر ایده‌تان استفاده کنید. شما مجازید از سود کارتان فقط ۵۰ درصد را صرف رشد کارتان کنید. هیچ‌گاه وسوسه نشوید تمام سودتان را در کارتان مجدداً سرمایه‌گذاری کنید. به خودتان هم پاداش دهید تا همیشه انگیزه کار کردن داشته باشید.

از وام و قرض برای کارهایی که هنوز امتحان نکردید سرمایه‌گذاری نکنید. شب‌ها از نگرانی خوابتان نمی‌برد و مطمئن باشید نمی‌توانید قرضتان را بپردازید.

اگر کسب‌وکاری دارید و سودتان هم خوب است هیچ‌گاه تمام سودتان را برای امتحان کردن یک ایده ریسک نکنید. حداکثر از ۱۰ درصد سودتان برای امتحان ایده جدید و تغییرات استفاده کنید. اگر امتحان کردید و مطمئن شدید که ایده شما جواب می‌دهد اکنون مجازید مقدار بیشتری سرمایه‌گذاری کنید. کم‌کم و آهسته پیش بروید تا زمین نخورید.

مثل کودک رشد کنید؟
روند رشد کودک بعد از تولد: خواب، خزیدن، راه رفتن، دویدن است. اغلب ما دوست داریم از همان روز اول بدویم. دوست داریم یک کسب‌وکار بی‌نقص و پول‌ساز در یک روز ایجاد شود و آخر روز با پول زیاد به خانه برویم. سال‌ها پول‌ساز بماند. این اتفاق حتی در خواب هم رخ نمی‌دهد. پس کم‌کم شروع کنید برای دویدن فرصت کافی هست.
برای اجرای هر ایده‌ای، یک ساعت یادگیری و فکر کردن، یک روز امتحان کردن و حداکثر یک هفته امتحان مجدد و ارزیابی لازم است. اگر ایده‌ای برای امتحان کردن بیش از یک هفته زمان لازم دارد برای شروع کار مناسب نیست.
در اوایل اردیبهشت همایش آموزشی به‌عنوان قهرمانان کسب‌وکار با همکاری موسسه فرهنگ گستر کرج داریم. در این همایش آموزش می‌دهم که در شرایط اقتصادی جدید چطور کسب‌وکاری را شروع کنیم. اگر کسب‌وکاری داریم چگونه آن را رشد دهیم. در این آموزش روش‌هایی ساده آموزش خواهم داد که چگونه هزینه‌هایتان را کاهش دهید. از طرفی آموزش خواهم داد که با همین امکانات فعلی که دارید چگونه درآمدتان را چند برابر کنید و از فرصت امسال بیشترین استفاده را ببرید. بجای بهانه‌گیری و آه و ناله کردن از شرایط بازار و اقتصاد می‌توانید کارهایی انجام دهید. من تضمین می‌دهم که از کارهایی که انجام می‌دهید نتیجه خواهید گرفت.

منتظر شما در آموزش قهرمانان کسب‌وکار کرج هستم.

Fields marked with an * are required

ناصر اسماعیلی

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

  لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
  جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
  دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

  دیدگاه خود را بیان کنید